Коротка історія

Історичне фото будівлі нинішнього університету

Університет має славне історичне минуле та багаторічні традиції. Історія навчального закладу бере свій початок з 17 липня 1928 року, з того часу, коли Рада Народних Комісарів УРСР ухвалила постанову про створення у Харкові дворічних постійнодіючих Всеукраїнських пожежно-технічних курсів. У процесі свого становлення і розвитку назва навчального закладу неодноразово змінювалась. У 1930 році Всеукраїнські пожежно-технічні курси було реорганізовано у Харківський пожежний технікум НКВС УРСР. У 1938 році, у зв'язку з необхідністю підготовки і перепідготовки значної кількості фахівців для міських пожежних частин, Харківський пожежний технікум НКВС СРСР було реорганізовано в Курси удосконалення командного складу міської пожежної охорони (КУКС) НКВС СРСР. У липні 1941 року Курси реорганізовано у 3-ю, а в 1943 році - в 4-у Пожежно-технічну школу НКВС СРСР. Згодом у вересні 1946 року, 4-у ПТШ реорганізовано у Харківське пожежно-технічне училище МВС СРСР з трирічним терміном навчання. Зміни, що відбувались у житті країни, не обходили стороною й училище. Серед навчальних закладів структури МВС СРСР рейтинг училища завжди підтримувався на досить високому рівні. Його випускники працювали у підрозділах пожежної охорони на всій території колишнього Радянського Союзу. Командно-викладацький склад училища постійно докладав багато зусиль по підвищенню ефективності навчально-виховного процесу, службової та господарської діяльності, завдяки чому на початку 90-х років стало можливим вивести навчальний заклад на новий якісний рівень фукцонування.Постановою Кабінету Міністрів України від 27 квітня 1994 року на базі Харківського пожежно-технічного училища МВС України було створено Харківський інститут пожежної безпеки МВС України, а в червні 2000 року Постановою Кабінету Міністрів України навчальний заклад отримав високий статус академії. Згідно з Указом Президента України від 27 січня 2003 року Академію пожежної безпеки України було виведено зі складу Міністерства внутрішніх справ і передано до структури Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи.

З метою забезпечення якісно нового рівня підготовки фахівців для підрозділів служби цивільного захисту України розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14 січня 2004 року Академію пожежної безпеки України реорганізовано в Академію цивільного захисту України, а 25 травня 2006 року - в Університет цивільного захисту України.
Ураховуючи загальнодержавне і міжнародне визнання результатів діяльності Університету цивільного захисту України, його вагомий внесок у розвиток національної освіти і науки відповідно до Указу Президента України від 1 грудня 2009 року Університету присвоєно статус національного.

За роки свого існування навчальний заклад підготував понад 40 тис. висококваліфікованих фахівців пожежно-рятувальної справи. Наші випускники своєю нелегкою службою і наполегливою працею гідно примножують славні традиції рідної альма-матер. Вони відомі не тільки в Україні, але й далеко за її межами. Випускники ХПТУ в різні роки очолювали МНС України та Республіки Білорусь, УВС МВС України та Росії, гарнізони пожежної охорони в різних регіонах України та на теренах колишнього СРСР, а сьогодні перебувають на керівних посадах департаментів і підрозділів ДСНС України, а також країн СНД. Тридцяти випускникам було присвоєно генеральські звання; трьом - за мужність і героїзм, проявлені під час Великої Вітчизняної війни високе звання Героя Радянського Союзу; понад 600 випускників навчального закладу нагороджено медаллю «За відвагу на пожежі» і відзнакою МНС «За відвагу у надзвичайній ситуації». Багато вихованців навчального закладу за самовіддану працю, мужність та відвагу нагороджено орденами, медалями і відзнаками Президента України та нагородами інших країн. Гордість навчального закладу - відомі спортсмени, які свого часу здобували золоті медалі на чемпіонатах світу та Олімпійських іграх. Протягом багатьох років курсанти і працівники навчального закладу неодноразово залучалися до гасіння великих та складних пожеж у різних куточках України.

Університет цивільного захисту України

Сьогодні університет - це сучасний вищий навчальний заклад Державної служби України з надзвичайних ситуацій з повністю сформованою науково-методичною та матеріально-технічною базою. Тут здійснюється підготовка бакалаврів за шістьма напрямами: «Пожежна безпека», «Цивільний захист», «Охорона праці», «Екологія, охорона навколишнього середовища та збалансоване природокористування», «Хімічні технології» та «Психологія»; спеціалістів і магістрів за десятьма спеціальностями.Так, починаючи з 2012 року університет вперше в Україні розпочав випуск спеціалістів і магістрів за спеціальностями: «Охорона праці», «Цивільний захист», «Управління у сфері цивільного захисту», а також магістрів за спеціальністю «Управління пожежною безпекою». У ВНЗ навчається близько трьох тисяч студентів з усіх областей України та країн ближнього зарубіжжя, щорічний набір становить близько 600 чоловік. Університет має тісні зв'язки з профільними світними закладами Росії, Білорусі, Німеччини, Польщі, Угорщини, з якими налагоджено тісну співпрацю.