Філософія Чорнобиля очима міністра з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Володимира Шандри

23 роки минуло з часів найбільшої катастрофи в історії людства. Тоді ніхто й не здогадувався, що цей квітучий весняний день назавжди буде вписаний чорними літерами в історію нашої країни, що про невеличке місто Чорнобиль дізнається все людство, а родюча чорнобильська земля стане «зоною», непридатною для життя місцевістю.

«Чорнобильська зона може бути заселена через 20 тисяч років», - заявив  Володимир Миколайович кореспонденту газети «Известия в Украине» під час свого інтерв’ю укрїнському виданню. Прес-служба НУЦЗУ пропонує відвідувачам сайту уривок з публікації   у газеті. 

Кореспондент: Чи можлива ситуація, при якій Прип`ять знову буде заселена?

В.Шандра: Це дійсно можливо, але десь через 20 тисяч років. Такий період напіврозпаду елементів, якими забруднене місто. Можливо, в майбутньому з`являться нові технології, що дозволять зробити Прип`ять безпечною раніше. Але світова наука таких способів, на жаль, поки не знає.

Кореспондент: Скільки зараз людей живе в селах 30-кілометрової зони?

В.Шандра: За законодавством, це зона безумовного відселення. Тому ці люди фактично порушують закон. Але ми ставимося до них досить лояльно, розуміємо їхнє бажання жити на батьківщині. Примусове виселення зараз не проводиться. Але й заохочувати заселення не варто. Сьогодні таких людей трохи більше 200. Ми намагаємося їм допомагати, чим можемо - і з медициною, і з продуктами.

Кореспондент: Чи існує в 30-кілометровій зоні таке явище, як «Царське полювання», якою займаються вітчизняні політики?

В.Шандра: Зона - дуже брудне місце! Ходить на VIP-полювання туди, де можна отримати смертельну дозу радіації, жодна нормальна людина не стане. Це дуже небезпечно, адже радіоактивне випромінювання не можна побачити. Наявні у нас дозиметри призначені для вимірювання гамма-випромінювань. Але ж є ще альфа-і бета-випромінювання. Отримати забруднені частинки можна через органи дихання, через шкіру. Тому браконьєри, які намагаються тут полювати, поводяться так від незнання реальної небезпеки. Грамотні люди, в тому числі вітчизняні політики (що б про них не казали), усвідомлюють можливі наслідки таких «царських полювань».

Кореспондент: Відомо, що існує проект створення музею старовини, де були б зібрані раритети з чорнобильського регіону. На якій стадії знаходиться цей проект?

В.Шандра: У нас працює група, яка займається збереженням культурної спадщини Чорнобильської зони, куди входять мистецтвознавці та архітектори. Фахівці активно працюють, збирають цінні експонати. Зараз практично всі зібрані екземпляри знаходяться в місті Чорнобиль. Робити там великий музей - особливого сенсу немає, адже в Чорнобилі його зможуть відвідати обмежене число людей. Такий музей доцільніше створити в Києві або біля столиці. Думаю, вже через 2-3 роки музей може з`явитися і приймати відвідувачів.

Треба зазначити, що протягом 2009 року тема «Чорнобиль» була об’єктом багатьох як українських, так і іноземних ЗМІ. До речі, дуже красномовним є Інтернет-сайт МНС України. Веб-програмісти відомчої Інтернет-сторінки в меню сайту розробили окрему вкладку Чорнобиль, де розміщені майже всі матеріали за цією тематикою.  

Своїми особистими думками в аспекті  філософії Чорнобиля міністр Володимир Шандра поділився в інтерв’ю кореспонденту  «Української  правди». «Чорнобиль є потужним цивілізаційним фактором. Фактично виникла нова східноєвропейська ідентичність», - зауважив   Володимир Шандра кореспондентові «Української правди».

За словами  Володимира Миколайовича, нова східноєвропейська ідентичність громадян формувалася під впливом страху щодо можливості повторення техногенних катастроф.

«Як показують дослідження вчених, до цієї групи належать українці, поляки, білоруси, мешканці країн Балтії. Вони найбільше бояться не війн чи терористичних актів, а саме техногенних катастроф типу Чорнобиля. І саме ці країни в майбутньому можуть виробити спільне бачення розвитку для регіону, спільну цивілізаційну основу, базовану на розробці і впровадженні нових систем безпеки, пропозицій для гіпертехнократичного суспільства.

Чорнобиль залишається частиною нашої історії. Трагічною частиною. Але закони історії такі, що людство не може вічно оплакувати своє минуле. Воно мусить брати уроки з трагедій, аби не повторювати їх у майбутньому. І мусить виховувати прийдешні покоління на героїці поколінь минулих. Все, що нас не вбиває, робить нас сильнішими. Ми вистояли в часи Чорнобильської катастрофи. Ми долаємо наслідки аварії. Ми стали сильнішими. Ми можемо тверезо усвідомлювати своє минуле, аби з упевненістю дивитися в майбутнє. Час може лікувати від усього, але не від пам`яті. Пам`ять – головний запобіжник, головний гарант того, що трагедії не повторяться у майбутньому. І дуже хотілося б, аби історія нас бодай чомусь, а таки вчила. Насамперед – відповідальності», - підкреслив Володимир Шандра, міністр з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи під час свого інтерв'ю кореспонденту  «Української правди».

   

  

  

 

 

Прес-служба Національного університету цивільного захисту України за матеріалами українських видань

Фото прес-служби МНС

МНС відстоює право українців відвідувати ЧАЕС, – міністр В.Шандра

 

Министерство по вопросам чрезвычайных ситуаций Украины сделает все возможное для того, чтобы граждане пользовались своим правом посещать Чернобыльскую АЭС. Об этом в ходе Интернет-конференции, которая состоялась в Пресс-центре Информационного агентства ЛІГАБізнесІнформ, заявил глава МЧС Владимир Шандра.

Он объясняет свою позицию тем, что информация о состоянии в Чернобыльской зоне и на ЧАЭС должна быть максимально открытой. "Жители, граждане Украины и других стран должны получать максимально полную информацию о биологическом состоянии, о ядерной опасности, которую несет ЧАЭС. С этой точки зрения я считаю, что люди имеют право и могут посещать эту зону, чтобы ознакомиться с состоянием дел на Чернобыльской АЭС". Кроме того, В.Шандра напоминает о том, что авария на ЧАЭС была крупнейшей техногенной катастрофой, которую знало человечество. "И нам важно помнить, почему она произошла, что к ней привело, как происходила ликвидация аварии. Помнить тех людей, которые ее ликвидировали, которых переселили из Чернобыля, из Припяти. Поэтому я считаю, что люди, которые желают посещать, имеют на это право. МЧС сделает все, чтобы это было безопасно для их здоровья", - заявил он.

Министр добавил, что на ЧАЭС должны быть организованы специальные маршруты, "где минимальное радиоактивное загрязнение".

Прес-служба НУЦЗУ за матеріалами Інтернет-сайту МНС


на головну сторiнку проекта