Історія створення

Історія створення центру навчально-інформаційних технологій та систем електронних комунікацій почалася ще в серпні 2000 року , коли на базі відділення технічних засобів навчання навчального відділу, тоді - інституту пожежної безпеки, було створено відділ програмного забезпечення та комп'ютерних мереж . На момент створення відділу локальна мережа інституту була відсутня, і тільки п'ять комп'ютерів навчального відділу були об'єднані між собою, а Інтернет здавався недозволеною розкішшю і чимось зовсім недосяжним. Штат відділу становив сім осіб: начальник, старший інженер-програміст, два інженера-програміста, інженер-електронік, інженер-фахівець і оператор комп'ютерного набору. Очолив відділ, а потім і центр інформаційних технологій тоді - майор внутрішньої служби Остапенко Валерій Єгорович (полковник служби цивільного захисту Остапенко В.Є. керував центром до грудня 2010 р.).

Знов створеному відділу необхідно було:

  • розробити проект і здійснити монтаж локальної мережі;
  • забезпечити високошвидкісний і якісний доступ до мережі Інтернет;
  • ввести в експлуатацію комп'ютерні класи , підтримувати їх працездатність;
  • впровадити в освітній процес спеціальні комп'ютерні програми;
  • розробити програмне забезпечення для освітнього процесу спільно зі спеціальними кафедрами;
  • впровадити інформаційні технології в процес управління;
  • освоїти технологію веб-програмування для розробки та забезпечення працездатності корпоративного порталу та  офіційного веб-сайту університету;
  • впровадити в освітній процес інноваційні технічні засоби навчання.

Всі ці завдання відділом були виконані і вже у вересні 2002 року , на базі відділу було створено центр інформаційних технологій. Центр складався з двох відділів: відділу технічного забезпечення та комп'ютерних мереж та відділу інформатизації та комп'ютерних систем навчання.

Розширилися завдання центру як структурної одиниці , яка розробляє стратегію впровадження та використання сучасних інформаційних технологій в освітній процес та управління університетом. У травні 2004 року на виїзній колегії МНС, яка проводилася в нашому університеті (тоді - академії), фахівцями центру вперше в міністерстві була використана технологія відеоконференцзв'язку.

 Істотно розширюється локальна мережа, до 2004 року до мережі підключені всі корпуси університету. Створено 2 комп'ютерних класи, обслуговування яких здійснюється фахівцями центру. На той момент всього в локальній мережі більше 150 комп'ютерів. Розширено можливості доступу до мережі Інтернет до швидкості 512 Кб\с. Розширили сервіси корпоративного порталу і він став єдиним інформаційним простором вузу. Розробили і ввели в експлуатацію міжвузівський науково-освітній портал www.edu-mns.org.ua, на якому фахівці центру реалізували механізм заповнення стрічки новин авторизованими користувачами.

Запровадили програмний комплекс електронної бібліотеки « Unilib », виникла необхідність створення повнотекстових електронних видань. Провівши моніторинг програмного забезпечення для створення електронних видань , центр приймає рішення створити власний продукт на відкритих (що не вимагають ліцензії) інструментах розробки. Фахівці центру розробили редактор електронних підручників, який дозволяє створювати повноцінні електронні книги, як з текстових матеріалів в електронному вигляді так і зі сканованих матеріалів без розпізнавання тексту, що значно спрощує і прискорює процес створення. Редактор дав можливість використовувати для створення книг графічні, аудіо, відео матеріали, включати систему самотестування знань, що робить створені електронні видання повноцінними підручниками. Наша електронна бібліотека стала наповнюватися повнотекстовий виданнями, багато з них створюються за допомогою редактора електронних підручників. Веб-доступ до електронної бібліотеки, дозволяє всім здобувачам вищої освіти користуватися її ресурсами в будь-якому населеному пункті нашої країни, де є доступ до Інтернет.

2005-2006 навчальний рік розпочався на двох навчальних базах територіально віддалених один від одного. В університеті  з'явилися нові корпуси, розташовані по вул. Баварська, 7. Вже 1 вересня 2005 року працівниками центру був сформований і включений в навчальний процес комп'ютерний клас на новій території. Практично за півроку всі структурні підрозділи на вул. Баварська були підключені до локальної мережі і мали доступ до мережі Інтернет. На базі корпоративного порталу між двома навчальними базами організовано єдиний інформаційний простір з популярними сервісами: новинна стрічка (всі структурні підрозділи самостійно розміщують інформацію), замовлення технічних засобів навчання, он-лайн системи тестування, нормативна база університету, розклад занять, інформація ректоратів, вченої ради тощо.

З розвитком інформаційно-телекомунікаційних технологій, необхідністю широкого використанням інформаційно-телекомунікаційних систем у освітній діяльності університету, розвитком он-лайн форм навчання задачі центру значно виросли, центр інформаційних технологій було реконструйовано у  центр навчально-інформаційних технологій та телекомунікаційних систем. Структура нового центру складається з трьох відділів та сектору. До центру додалися задачі створення, монтажу та супроводу телекомунікаційних систем, а також  забезпечення технічного захисту інформації.

Іформаційно-телекомунікаційна система "Локальна мережа" університету налічує більше 1000 комп'ютерів на двох базах. До мережі підключено близько 500 комп'ютерів в курсантських та студентських гуртожитках. Наш університет єдиний заклад вищої освіти в Харкові, де курсантам і студентам надано безлімітний, цілодобовий, безкоштовний Інтернет . На обох базах працюють високошвидкісні канали зв'язку - швидкість обміну інформацією становить 1 Гб/сек. Вся територія університету на обох базах покрита WIFI доступом.

Територіально віддалені навчальні бази університету зробили необхідністю використовувати відеоконфренцзв’язок, особливо при проведенні службових підготовок . Ця технологія дає можливість раціонально використати робочий час (немає необхідності в переїздах співробітників з бази на базу).

Парк технічних засобів навчання (ТЗН) перебуває сьогодні на високому рівні, а технічна підтримка його працездатності здійснюється фахівцями центру. Сьогодні в університеті більше 60 аудиторій оснащених стаціонарно мультимедійними та інтерактивними технічними засобами навчання - це мультимедіапроектор, ноутбук, інтерактивна дошка, смарт телевізор. На внутрішньому веб-порталі реалізовано сервіс замовлення технічних засобів навчання, що дає можливість викладачеві замовити необхідні ТЗН прямо зі свого робочого місця або з дому. З квітня 2007 року спеціалістами центру сформовано мобільний комп'ютерний клас на базі ноутбуків з підтримкою бездротового доступу до мережі Інтернет, що дає можливість розгорнути комп'ютерний клас практично, в будь-якій аудиторії, де проводяться заняття.

Спільно зі спеціальними кафедрами , центр створює навчальні фільми, електронні підручники, мультимедійні навчальні посібники, які широко використовуються у навчальному процесі університету та в гарнізонах ДСНС УКраїни.

Досягненнями центру стали розробки програмних тренажерів для формування професійних навичок керівників структурних підрозділів ДСНС при виїзді на надзвичайну ситуацію. Зараз розроблені тренажери (всього їх близько двадцяти) з гасіння пожеж у підвалах і квартирах житлових будинків  , розборі завалів при руйнуванні житлових будівель, проведенні рятувальних робіт при ДТП та ін.. Практичні працівники та курсанти говорять про велику користь таких тренажерів при підготовці, як курсантів, так і практичних працівників безпосередньо в гарнізонах .