19 червня 2009, 10:28

Сапер помиляється один раз

Відтепер цей афоризм став життєвим кредо курсантів Університету цивільного захисту МНС, які після закінчення першого курсу матимуть професію «сапер (розмінування)». 18-го червня десять майбутніх фахівців-піротехніків уперше застосували свої теоретичні знання на практичному занятті зі знешкодження боєприпасів на полігоні навчального центру Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту (с. Ватутіне Харківської області). Таке випробування складалось із трьох етапів. На першому було проведено інструктаж щодо заходів безпеки при поводженні із вибухонебезпечними сумішами та речовинами. Другий етап передбачав застосування знань характеристик первинних засобів підриву, а також майбутні піротехніки повинні були самі виготовити запальну трубку. На третьому етапі, який є в навчальній практиці значущим, кожний курсант, маючи вже виготовлену ним запальну трубку, проводив самостійно під пильним керівництвом досвідчених викладачів підрив вогневим способом тротилової «шашки». Про її тактичні можливості можна тільки говорити: кожна така «цяцька» важить 400 грамів і при виконанні піротехнічних робіт здатна зруйнувати залізобетонний стовп, звалити дерево діаметром майже 40 сантиметрів.
Кожний курсант на цьому відповідальному занятті проявив не тільки фізичну витримку, а й пройшов психологічне випробування. Під час проведення практичних підривів не можна проявляти елементи поспіху, метушні, сум’яття, а тим паче паніки. Саме з цим, уже маючи міцне теоретичне загартування, курсанти впорались на «відмінно». «При роботі із підривними засобами, - ділиться старший сержант служби цивільного захисту Олександр Козидуб, - було трішечки страшнувато: така практика проходить уперше. Але відразу опанував собою, бо ж сапер помиляється лише один раз. З початку навчання я усвідомив, що чоловік такої професії повинен бути рішучим, сміливим, наполегливим, а, в першу чергу, тямущим у цій справі. Сьогодні для мене було найвідповідальніше випробування. Результатами його я задоволений». За словами начальника навчального центру Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту полковника служби цивільного захисту Руслана Шевчука, сьогодні є унікальна можливість проводити навчання майбутніх фахівців тактичного рівня в центрі, оснащеному найсучаснішим обладнанням щодо викриття вибухонебезпечних предметів, та отримувати робітничу спеціальність за майбутнім фахом «сапер (розмінування)». Підготовці таких спеціалістів, говорить Руслан Богданович, у світлі останніх подій у Новобогданівці, Лозовій приділяється особлива увага.
«До ліквідації надзвичайних ситуацій при зіткненні з вибухонебезпечними предметами, - говорить перший проректор з навчальної та методичної роботи полковник служби цивільного захисту Олег Назаров, - активно залучаються піротехнічні підрозділи МНС. Саме їм доводиться виконувати бойове завдання щодо очищення території України від вибухонебезпечних предметів. З першого вересня 2008 року кафедрою організації забезпечення цивільного захисту в надзвичайних ситуаціях Університету цивільного захисту МНС уже розпочато підготовку 10 майбутніх спеціалістів цієї нелегкої та небезпечної справи відповідно до вимог сьогодення, а в наступному році плануємо збільшити набір до 30 осіб».
Сапер не помиляється ніколи, ніколи не говорить «до побачення», коли йде на завдання. Є у них такі «свої» прикмети.

Вікторія Коленко, прес-служба Університету цивільного захисту МНС, фото - Ігоря Котова