Міжнародна співпраця у науковій сфері

Рівень розвитку науки і техніки є визначальним чинником прогресу суспільства, підвищення добробуту та безпеки громадян, їх духовного та інтелектуального зростання. Цим зумовлена необхідність пріоритетної державної підтримки розвитку науки як джерела економічного зростання і невід’ємної складової національної культури та освіти, створення умов для реалізації інтелектуального потенціалу громадян у сфері наукової і науково-технічної діяльності, забезпечення використання досягнень вітчизняної та світової науки і техніки для задоволення соціальних, економічних, культурних та інших потреб.

Наукову діяльність в Національного університету цивільного захисту України (далі – НУЦЗ України) здійснюють науковий та науково-педагогічний склад кафедр та наукових підрозділів, а також здобувачі вищої освіти, докторанти, ад’юнкти (аспіранти).

Метою наукової і науково-технічної діяльності НУЦЗ України є одержання і використання нових знань, підвищення ефективності використання наукових досягнень у забезпеченні реалізації державної політики у всіх сферах діяльності ДСНС: цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності.

Важливим напрямом міжнародної діяльності НУЦЗ України у науковій сфері є проведення досліджень, спрямованих на вирішення завдань практичних підрозділів, які входять до сфери управління ДСНС та МВС, а саме: розробка нових вогнегасних систем та способів гасіння пожеж, вогнезахист матеріалів та конструкцій; розробка систем пожежної автоматики; підвищення пожежної безпеки житлових будинків та промислових об'єктів; розробка методів та засобів раннього виявлення та моніторингу надзвичайних ситуацій; підвищення радіаційного, хімічного та біологічного захисту населення та територій; підвищення безпеки пошуку та знешкодження вибухонебезпечних предметів; дослідження рівня екологічної безпеки водних ресурсів, повітря та ґрунтів; організація та проведення психологічної роботи із населенням та рятувальниками, що опинились в кризовій ситуації; розробка принципів організації кризового управління та менеджменту служб та відомств на всіх рівнях управління.

Науковці та науково-педагогічні працівники університету постійно працюють над розвитком міжнародної співпраці. Щороку представники НУЦЗ України беруть участь у Міжнародних конференціях Португалії, Німеччини, Італії, Чеської Республіки, Австрії, Нідерландів та ще понад 27 країн світу.

Результатом Міжнародної наукової співпраці є підписання угод та меморандумів із науковими та освітніми установами Європи та Азії. Науковці університету є членами міжнародних наукових комітетів в університетах Італії, Німеччини та Польщі. НУЦЗУ України впевнено займає визначне місце серед закладів вищої освіти України, які здійснюють підготовку іноземних громадян.

З 2020 на вперше в системі ДСНС базі університету сумісно зі Швейцарською стороною проводиться щорічна Міжнародна науково-практична конференція «Problems of Emergency Situations» з індексацією матеріалів в наукометричній базі Scopus.

У 2021 році вперше в системі ДСНС співробітниками університету опубліковану монографію англійською мовою «Fire resistance of reinforced concrete and steel structures», яка успішно проіндексувалася наукометричною базою Scopus.

За міжнародними бібліометричними показниками НУЦЗ України займає лідируючі позиції серед ЗВО України зі специфічними умовами навчання, що свідчить про визнання та світовий рівень наукових розробок: у 2021 по 2023 роки в базі Scopus університет покращив свої позиції на 32 сходинки та посів 52-ге місце з понад 300 ЗВО України; при цьому індекс Гірша досяг рівня 28.

Сталому авторитету НУЦЗ України сприяє також активна участь університету у міжнародному освітньо-науковому співробітництві, що дозволяє постійно вдосконалювати освітній процес та навчально-матеріальну базу з урахуванням найсучасніших наукових досягнень. Так протягом останніх років університетом реалізовувались наступні проєкти:

  • Проєкт, що фінансувався МЗС Республіки Польща – № 215/2019/ADM2019/M «Регіональні тренінгові центри порятунку – підтримка системи підготовки ДПО та професійних аварійних служб в Україні». Проєкт реалізовувався спільно з Головною Школою Пожежної служби Республіки Польща. Результатом стала передача Національному університету цивільного захисту України гуманітарної допомоги у вигляді тренажера «Вогневий модуль» з пожежно-технічним обладнанням та спорядженням, що дозволяє проводити наукові дослідження та заняття з розвитку та гасіння пожежі у приміщені.
  • Грантовий проєкт Європейського Союзу – NET-CBRN-REACT (UCPM-2020-KN-AG) «Розвиток Мережі знань про цивільний захист серед членів ЄС, країн-сусідів та міжнародних організацій шляхом зміцнення та розповсюдження знань, побудови партнерських відносин та створення мережі експертів». Проєкт передбачає проведення 2 міжнародних семінарів та створення Європейської мережі експертів з РХБ захисту. В Національному університеті цивільного захисту України буде створено Центр знань, до якого ввійдуть експерти з РХБ захисту. Координатором та лідером проєкту є Міжнародний центр хімічної безпеки ICCSS, Республіка Польща.
  • Грант Еразмус+модуль Жан Моне 2021-2023 «EU i/c AI policy: European approach in charge of ethical, legal and socio-economic artificial intelligence policy». Метою проєкту є дослідження та поширення європейського підходу до досконалості в галузі штучного інтелекту; аналіз підходів у підготовці наборів даних, узагальнення етичних та правових знань для навчання розробників та користувачів систем штучного інтелекту; реалізація досвіду впровадження технологічних розробок у державному та приватному секторах та підготовка до соціально-економічних змін, спричинених штучним інтелектом.
  • Грантовий проєкт «Онлайн-курс «Культура безпеки» у рамках програми фінансування Європейського союзу House of Europe.

  • У 2024 році розпочато роботу над грантовим проєкт eNOVATION у рамках програми фінансування Європейського союзу HORIZON. Це перший проєкт за програмою HORIZON серед ЗВО МВС. Основною метою проєкту є створення міжнародної мережі навчальних та наукових центрів у галузі РХБ безпеки та отримання нових знань за цим напрямом.

Міжнародні угоди університету:

  1. Королівство Нідерландів - Нідерландський інститутут громадської безпеки, м. Арнем;
  2. Чеська Республіка - Об'єднаний центр передового досвіду з хімічного, біологічного, радіологічного та ядерного захисту «JCBRN Defence COE», м. Вишків;
  3. Французька Республіка - Федерація обміну «Франція - Україна», м. Ла-Сутерран;
  4. Республіка Польща - Поморський Університет «Академія Поморська», м. Слупськ;
  5. Республіка Польща - Вища школа управління охороною праці, м. Катовіце;
  6. Республіка Польща - Гданський університет, м. Гданськ;
  7. Республіка Польща - Університет міжнародних відносин та соціальних комунікацій, м. Хелм
  8. Республіка Латвія - Балтійська міжнародна академія, м. Рига;
  9. Республіка Латвія - ISMA, Вища школа менеджменту інформаційних систем, м. Рига;
  10. Королівство Бельгія - Бельгійська рада з питань освіти, м. Брюссель;
  11. Королівство Норвегія – Бріджхілл АС, м. Ларвік.

Міжнародні конференції, де брали участь співробітники НУЦЗ України

Міжнародний саміт «CBRNe Europe Summit 2023»

м. Лассабон, Португалія, 21–24 березня 2023 р.

https://intelligence-sec.com/events/cbrne-summit-europe-2023/

Міжнародна конференція «NCT Europe 2023»

м. Роттердам, Нідерланди, 24–26 травня 2023 р.

https://nct-events.com/

Міжнародна конференція «ICCC-2023»

м. Роттердам, Нідерланди, 23–25 травня 2023 р.

https://nct-events.com/event/nct-europe

Міжнародна конференція « High Intensity CBRN 2023»

м. Варшава, Польша, 27–28 червня 2023 р.

https://cbrneworld.com/events/poland

Міжнародна конференція «SICC CBRN 2023»

м. Рим, Італія, 25–26 вересня 2023 р.

https://www.sicc-series.com/

The CBRNe Science and Consequence Management (CSCM) Congress

м. Дубровнік, Хорватія 23–27 жовтня 2023 р.

https://cscm-congress.org/

The 8th International Conference on Advancements in Nuclear Instrumentation Measurement Methods and their Applications (ANIMMA),

12‑16 червня 2023 р. Lucca, Italy

https://animma.com/