Історія НПРЧ

 
Свій початок Навчальна пожежно - рятувальна частина (НПРЧ) бере з 19.07.1930 року коли на підставі Постанови ЦК ВКП (б) Рада народних комісарів УРСР своїм рішенням реорганізував Всеукраїнські пожежно - технічні курси в Харківський пожежний технікум НКВС УРСР.
І для прищеплення практичних навичок слухачам технікуму була створена навчальна пожежна команда. Основний штатний склад - начальник команди, його заступник, начальники караулів, командири відділення і водії - були з Шевченківської пожежної команди, а рядовий склад - слухачі технікуму. За командою був закріплений район оперативного і профілактичного обслуговування.
У листопаді 1936 року наказом по технікуму було введено нове положення і розпорядок дня Навчально - бойового пожежного караулу (НПК). НПК складався з 2 - х відділень, укомплектованих автонасосами, штатною чисельністю 16 осіб. В караул призначалися слухачі 2-го, 3-го та 4-го курсів.
 
 
З початку Великої вітчизняної війни черговий караул НПК 3-й ПТШ постійно брав участь в гасінні пожеж на території Харкова. З наближенням фронту на базі НПК з курсантів та постійного складу була створена рятувальна команда, яка складалася з 2-х відділень на вантажних автомобілях, обладнаних і укомплектованих необхідним шанцевий інструментом, рятувальними засобами та засобами надання першої медичної допомоги.
Великі зміни відбулися в післявоєнний час коли очолювали Навчальну пожежну частину (НПЧ) ст. л-т Абизов І.Г., Топорчук Н.П., а потім м-р Скирда І.Г. НПЧ переоснастили нової пожежною технікою та пожежно - технічним озброєнням. Отримали нові автомобілі ПМЗ - 9 і ПМЗ - 10 з більш потужними насосами для подачі води і закритими кабінами для бойового розрахунку. Значно розширили база ГДЗС.
У травні 1967 року було здано в експлуатацію нове депо навчальної пожежної частини по вул. Алчевських, 52/54. У ці роки в НПЧ були обладнані навчальні кабінети з основ тактики гасіння пожеж та гасіння пожеж на об'єктах народного господарства, два кабінети з пожежно - технічного озброєння, кабінет організації служби та підготовки в пожежній охороні. У будівлі НПЧ була обладнана сучасна на той час база ГДЗС, яка включала в себе зберігання КІПов, закріплених за курсантами, клас для вивчення і проведення перевірок №1 і №2. Був обладнаний клас для занять з черговим караулом, кімната політмасової роботи, вежа для сушки та мийки рукавів і приміщення для їх зберігання, та інші приміщення які необхідні для функціонування пожежної частини і відповідно якісному проходженню навчальної практики.
У різний час НПРЧ очолювали: ст. л-т Абизов І.Г., ст. л-т Топорчук Н.П., м-р Скирда І.Г., м-р Сенніков Л.І., п-к Сировой В.В., м-р Горобець В.С., п / п-к Трещев А.І., п / п-к Рагімов С.Ю.
Починаючи з моменту утворення Міжвідомчої навчально - наукового комплексу ХИСИ-ХПТУ і до нашого часу навчальну пожежну частину очолювали п / п-к Гончаренко В.М., п / п-к Берідзе С.О. п-к Каскевич Д.Ю. Ці керівники багато зробили для поліпшення матеріально технічної бази частини і підвищення якості проведення навчальної практики в НПЧ.
Але життя вносить свої корективи і за наказом керівництва Університету НПРЧ разом з факультетом ОРС передислокувалася на територію по вул. Баварська, 7. Нам було передано майже нову будівлю пожежної частини, але для проведення якісної навчальної практики курсантів і студентів було необхідно виконати ряд ремонтних робот, а саме проведено ремонт пункту зв'язку частини, зроблено новий технічний пост, деякі приміщення були перероблені під склади.
 
У зв'язку з переїздом на нове місце дислокації змінилося і штатний розклад виїзду НПРЧ. Тепер НПРЧ виїжджає за першим номером виклику до Холодногірського і Новобаварського районів, по другому додається Основянський район, а по третьому і вище в усі райони міста Харкова.
 
У 2006 році коли наш заклад вищої освіти отримав статус Університету, то і навчальна пожежна частина була реорганізована в навчальну пожежно - рятувальної частини.
У зв’язку з поширенням міжнародних зв’язків університетом було отримано від Німеччини два пожежних автомобіля :
         -  АНР Iveco Magirus 90-16 AW LF 16 TS;
         - АД Daimler Benz 1419 F
 
Навчальна пожежно-рятувальна частина НУЗЦУ по вулиці Баварська, 7
 
 
У наш час навчальна пожежно - рятувальна частина є структурним підрозділом Національного  університету цивільного захисту України, базою практичного навчання курсантів, студентів і оперативним підрозділом Харківського гарнізону ДСНС України.
Головне завдання НПРЧ - це:
- проведення навчальної практики курсантів на посадах пожежного - рятувальника, рятувальника, командира відділення, начальника караулу та психолога;
-  проведення з караулом практичних занять з пожежно – рятувальної підготовки, рятувальної підготовки, вирішення денних та нічних тактичних задач по гасінню пожеж та ліквідації надзвичайних ситуацій;
- забезпечення постійної оперативної готовності чергового караулу до гасіння пожеж та ліквідації надзвичайних ситуацій;
- надання допомоги пожежно - рятувальним частинам гарнізону щодо рятування людей, гасіння пожеж, ліквідації аварій та стихійних лих;
- аналіз результатів навчальної практики курсантів на відповідних посадах з метою закріплення  теоретичної підготовки на практиці;
- утримання та технічне обслуговування пожежно-рятувальної техніки та пожежно-технічного і рятувального обладнання НПРЧ;
- забезпечення пожежною та аварійно - рятувальною технікою і пожежно-технічним та аварійно - рятувальним обладнанням навчального процесу курсантів, студентів та слухачів.
На данний момент очолює  НПРЧ полковник служби цивільного захисту Полковниченко Д.Ю., випускник Академії пожежної безпеки України. У 2007 році закінчив здобув кваліфікацію магістра управління у сфері протипожежного захисту. У 2010 році закінчив Харківський національний педагогічний університет ім. Г.С.Сковороди за спеціальністю «Правознавство». З 2010 по 2012 роки проходив навчання в Академії цивільного захисту МНС РФ де здобув кваліфікацію фахівця в області управління по спеціальності «Командно-штабна оперативно-тактична цивільного захисту». Кандидат наук з державного управління.