Від Всеукраїнських пожежно-технічних курсів до Національного університету цивільного захисту України – такий славний шлях становлення та розвитку закладу вищої освіти

 

Відповідно до наказу НУЦЗ України від 28 вересня 2016 року № 186 “Про День Університету та підготовку до 90-річного Ювілею навчального закладу” встановлено свято закладу освіти – День Університету, яке відзначається 1 грудня в ювілейні дати. Тож, Національному університету цивільного захисту України 01 грудня 2023 року – 95.

Національний університет цивільного захисту України – провідний заклад вищої освіти Державної служби України з надзвичайних ситуацій у сфері цивільного захисту, має 95-річний досвід підготовки фахівців пожежно-рятувального профілю, є одним із найавторитетніших і найстаріших закладів вищої освіти та відомим не тільки в Україні, а й на теренах Європи. Від дворічних постійнодіючих Всеукраїнських пожежно-технічних курсів, створених з 17 липня 1928 року у Харкові, до Національного університету цивільного захисту України (01 грудня 2009 року) – такий славний шлях становлення та розвитку закладу вищої освіти.

Університет здійснює підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації фахівців для підрозділів Державної служби України з надзвичайних ситуацій за 30 освітньо-професійними та освітньо-науковими програмами. У закладі вищої освіти навчається майже три тисячі курсантів, студентів та слухачів з усіх областей України та країн ближнього зарубіжжя.

Протягом свого функціонування університет підготував понад 40 тис. висококваліфікованих фахівців пожежно-рятувальної справи, які у різні роки очолювали МНС України та інших країн, управління ДСНС та МВС у різних регіонах нашої та інших держав. Тридцяти випускникам було присвоєно генеральські звання; понад 600 випускників нагороджено медаллю «За відвагу на пожежі» і відзнакою ДСНС «За відвагу у надзвичайній ситуації». Багато вихованців закладу вищої освіти за самовіддану працю, мужність та відвагу одержали ордени, медалі й відзнаки Президента України та нагороди інших країн, відзнаки Верховної Ради України і Кабінету Міністрів України.

Чотири науково-педагогічних працівники університету мають почесні звання «Заслужений працівник освіти України» – Олег Назаров, Олег Безуглов, Світлана Домбровська; «Заслужений діяч науки і техніки України» – Володимир Андронов. Ректор Національного університету цивільного захисту України, генерал-лейтенант служби цивільного захисту Володимир Садковий у серпні 2022 року став Почесним громадянином міста Харків.

Науковий потенціал університету складає понад 50 докторів наук, 196 кандидатів наук та докторів філософії, 33 професори, 145 доцентів та старших наукових співробітників. Сьогодні у закладі вищої освіти функціонують 5 факультетів, навчально-науково-виробничий центр, військова кафедра. До складу університету входить відокремлений структурний підрозділ – Черкаський інститут пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля Національного університету цивільного захисту України.

Науково-педагогічні працівники і курсанти закладу вищої освіти, виконуючи урядові завдання, завжди на варті спокою та захисту людського життя. Так, фахівці університету надавали психологічну допомогу постраждалим та їхнім близьким, а також рятувальникам. До цих ситуацій належали: вибух побутового газу в житловому багатоповерховому будинку (м. Дніпропетровськ, 2007 р); трагедія на шахті ім. Засядька (м. Донецьк, 2007 р.); вибух побутового газу в житловому багатоповерховому будинку (м. Ізюм, Харківська область, 2008 р.); вибухи на військовому арсеналі в (м. Лозова, Харківська область, 2008 та 2012 рр.); аварія на шахті «Суходольська-Східна» (м. Суходольськ, Луганська область, 2011 р.); пожежа на Харківській ювелірній фабриці (м. Харків, 2014 р.), а також надання екстреної психологічної допомоги звільненим із піратського полону морякам (м. Салала, султанат Оман, 2009 р.), родинам альпіністів, які загинули під час нападу бойовиків на табір у горах Пакистану (літовище м. Харків, 2013 р.), жителям, звільненого у ході АТО, міста Слов'янська (Донецька область, 2014 р.) та родинам загиблих військовослужбовців у авіатрощі літака АН-26 (м. Чугуїв, Харківська область, 2020 р.).

З початком повномасштабного вторгнення рф на Україну працівники університету разом із харківським та луганським гарнізонами виїжджають на ліквідацію наслідків ворожих прильотів та інших надзвичайних ситуацій. А у вільний від служби час вони активно волонтерять і до сьогодні. Рятувальники університету дбають про безпеку українців під час воєнних дій, активно проводячи навчально-тренінгові заняття для мешканців міста Харкова та області, волонтерів, працівників супермаркетів, банківських працівників, вимушених переселенців тощо. Окремо піклуються про людей похилого віку, з інвалідністю, ветеранів та людей пенсійного віку, а також маленьких харків’ян, надаючи їм матеріальну та психологічну підтримку й допомогу. Працівники та курсанти НУЦЗ України допомагають захисникам та захисницям нашої держави, а також цивільним людям – здають кров. На жаль, з початком війни 19 випускників університету різних років загинули під час виконання службових обовʼязків, віддавши своє життя у боротьбі за незалежність і територіальну цілісність України від російських окупантів.

НУЦЗ України має чільне місце в конкурентному середовищі міжнародної освіти. Курсанти мають можливість стажуватись та набувати фахового досвіду і практичних навичок з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій за європейськими стандартами у країнах далекого зарубіжжя, адже університет постійно зміцнює міжнародні звʼязки зі спорідненими закладами вищої освіти рятувального профілю. Серед партнерів університету – провідні заклади вищої освіти США, Польщі, Болгарії, Латвії, Литви тощо. Угоди, які укладаються, передбачають, окрім обміну студентськими групами, науково-педагогічними працівниками, проведення спільних наукових досліджень та участь у Європейських програмах фінансування. У рамках гранту Генерального директорату з питань цивільного захисту та гуманітарної допомоги ЄС розпочато Проєкт, у ході якого фахівці Університету увійшли до Європейської мережі експертів з питань радіаційного, біологічного і хімічного захисту.

За 95-річний шлях становлення і розвитку університет підтверджує, що має свою багаторічну, сповнену героїчними подіями, історію, славні традиції, своє ім’я, свою яскраву сторінку в історії нашої незалежної держави.

 

Національний університет цивільного захисту України